Jaunie Eiropas parlamenta vēstnieki mācās
19. septembrī Ārlietu ministrijā notika Eiropas Savienības ikgadējais informācijas sniedzēju forums, kurā piedalījās arī mūsu skolas pārstāvji: 10. klases skolniece Justīne Vaivode, 11.klases skolniece Laura Ita Jēgermane un vēstures skolotāji Valentīns Toleiķis un Alvils Apsītis.
Forumu atklāja LR Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica, EP biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele un EP pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre. Foruma diskusijas tēmas bija veltītas ES pašlaik aktuālajiem jautājumiem: enerģētikas izaicinājumiem, gatavojoties ziemai, un solidaritātei ar Ukrainu.
Pirmā tēma bija „Elektrība un siltums: Latvija un Eiropas Savienība, šī ziema un nākotne”, par to pauda savu viedokli 4 referenti.
Eiropas Parlamenta sekretāre Inese Vaidere uzsvēra, ka Baltijas valstis, salīdzinot ar Vāciju, ir gatavākas neatkarībai no Krievijas energoresursiem.
Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas pārstāvis Edgars Vīgants pauda domu, ka siltums, pirmkārt, ir „zaļie” resursi: šķelda un granulas, tātad siltums ir „zaļais” vietējais kurināmais.
Bankas „Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš ir pārliecināts, ka Latvijas nākotne ir saules un vēja enerģijas izmantošanā.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes vadītāja Alda Ozola pauda bažas par to, ka, lai gan prioritāte ir atjaunojamie energoresursi, taču daudzviet Eiropā joprojām kurina ogles.
Pirmās diskusijas tēmas noslēgumā foruma dalībnieki sadalījās nelielās grupās un iepazīstināja viens otru, kā arī pārējos dalībniekus ar saviem priekšlikumiem par to, kādi varētu būt jauni, efektīvi energoefektivitātes taupīšanas pasākumi.
Diskusijas otrā tēma bija „Solidaritāte ar Ukrainu – kopā padarītais un vēl darāmais”.
Lūk, 4 lektoru galvenās atziņas! Tanels Tangs, Eiropas komisijas atbalsta Ukrainai grupas koordinators: „Eiropa parādīja, ka ir vienota un spējīga kopīgi rīkoties.”
Ieva Driksna, biedrības „Uzņēmēji mieram” dibinātāja: „Uzņēmēju reakcija palīdzēt Ukrainai bija ļoti ātra. Viens nav karotājs, tāpēc uzņēmēji apvienojās kopīgai un ātrai darbībai.”
Linda Jākabsone, biedrības „Gribu palīdzēt bēgļiem” valdes locekle, vēsta, ka biedrībā ir apvienojušās 25 organizācijas, kuras koordinē un sniedz palīdzību Ukrainas bēgļiem.
Dmitrijs Trofimovs, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs, uzsver, ka palīdzības sniegšanā bēgļiem ir viens likums – nav labo un slikto ukraiņu, palīdzību saņem visi vienādi.
Foruma noslēgumā biedrība „Eiropas kustība Latvijā” ģenerālsekretāre Latvijā Liene Valdmane vēlreiz dalībniekus iepazīstināja ar Eiropas Savienības māju, kura atrodas Rīgā, Aspazijas bulvārī 28. ES māja durvis vēra ikvienam interesentam 2010. gadā. Tajā varat saņemt speciālistu konsultācijas par ES sniegto iespēju izmantošanu, aplūkot izstādes, kā arī piedalīties dažādos bezmaksas pasākumos: diskusijās par Latvijai un Eiropas Savienībai svarīgiem notikumiem, informatīvos semināros un nodarbībās, radošajās darbnīcās, kino vakaros, izrādēs.
Alvils Apsītis