Vērtības un tikumi interešu izglītības programmās

18.02.2025.

    Izglītības mērķi ir plašāki par zināšanu un prasmju apguvi. Arī vērtības veido cilvēku un to, par kādu sabiedrību topam nākotnē. Tāpēc vērtību veidošana ir būtiska daļa izglītībā. Skolas uzdevums ir bērniem un jauniešiem veidot visaptverošu izpratni par tādām vērtībām kā dzīvība, cilvēka cieņa, brīvība, ģimene, laulība, darbs, daba, kultūra, latviešu valoda un Latvijas valsts, veidojot vērtējošu attieksmi un atbildību par sevi un savu rīcību.  Izglītības mērķis ir skolēns, kurš ir atbildīgs sabiedrības dalībnieks, radošs darītājs, personība ar pašapziņu un lietpratējs izaugsmē, un šīs īpašības ietver pamatvērtības, ko gribam redzēt  katrā skolas absolventā. Ne vērtības, ne tikumus tieši iemācīt vai ieaudzināt nevar, tādēļ pedagogu pienākums un atbildība ir stiprināt ieradumus. Skolā var attīstīt ieradumus, kas balstīti vērtībās un kurus skolēni vēlāk pieņem par saviem tikumiem. Gan izziņas procesā, gan dažādos pasākumos, gan skolas ikdienā Kalnciema vidusskolā tiek uzsvērti tādi tikumi kā atbildība, centība, drosme, godīgums, gudrība, laipnība, līdzcietība, mērenība, savaldība, solidaritāte, taisnīgums, tolerance.

2024./2025. mācību gadā skolas realizētajās interešu izglītības programmās(pulciņos) – to vadītāji akcentē Kalnciema vidusskolas vīzijā un misijā uzsvērtās vērtības un tikumus:

VĒRTĪBAS – Cieņa, Gudrība, Darba tikums, Daba.

TIKUMI -

Atbildība – griba un spēja paredzēt savas izvēles un rīcības sekas un rīkoties, respektējot cita cilvēka cieņu un brīvību;

Godīgums – uzticamība, patiesums, vārdu un darbu saskaņa;

Savaldība – uzvedības un emociju izpausmju kontrole un vadība, respektējot savu un citu cilvēku brīvību, kā arī cienot sevi un citus.

Pulciņu dalībnieki ikdienas nodarbībās pārrunā, saredz un akcentē kādu no tikumiem un vērtībām. Veido īsus video, kurus ar kvadrātkodu palīdzību atspoguļo sava pulciņa stendā. Kultūrizglītības (mūzika, dejas) pulciņu darbība saistās ar uzstāšanos gan skolas, gan ārpusskolas pasākumos, tādejādi izrādot cieņu un piederību savai valstij un kopienai. Sporta novirziena ( futbols, kāpšanas siena, riteņbraukšana) nodarbībās pedagogi kopā ar skolēniem pārrunā godīguma un atbildības nozīmi.

Pulciņu nodarbībās tiek uzsvērts, ka vērtības un to izpausmi tikumos cilvēki apgūst visu mūžu, arī ārpus izglītības iestāžu sienām. Pedagogi ir pārliecināti, ka skolēni sev nozīmīgās vērtības saredzēs  ikdienas saziņā un mijiedarbē gan ģimenē, gan draugu un plašākas sabiedrības lokā.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko pārlūkošanas pieredzi. Lasīt vairāk Sapratu